AKTIVITY

Podpora detí k športu

CK EPIC Dohňany

CK EPIC Dohňany oslavuje tento rok oficiálne 20. výročie založenia klubu. Za ten čas vychoval množstvo úspešných cyklistov a zorganizoval európsky šampionát v horskej cyklistike, či iné preteky, ktoré do tejto malej, ale úspešnej obce prilákajú desiatky amatérskych i profesionálnych cyklistov. Momentálne však v klube kladú dôraz na najmladších cyklistov. Učia ich správnym športovým návykom a prístupom.

V súčasnosti zastrešujú v klube 40 detí vo veku od 9 do 18 rokov, ktoré sa venujú cestnej, horskej, dráhovej cyklistike a cyklokrosu. V tohtoročnej sezóne získali 1. miesto v dráhovej a cestnej cyklistike, 3. miesto v horskej a 1. miesto ukončenej cyklokrosovej sezóne 2021/2022. Príprava mladých jazdcov je veľmi pestrá, nie je to len o bicyklovaní, ale organizujú zaujímavé sústredenia a ponúkajú deťom bohatý program.

My v Slovanete sa zameriavame na výchovu a chceme deti viesť a podporovať k láske k športu od úplného začiatku. Naše ciele s CK EPIC Dohňany sú rovnaké. Aj z toho dôvodu sme sa rozhodli v tomto roku podporovať mladé cyklistické talenty tohto klubu.

Cyklistika vôbec nie je jednoduchý šport. Deti potrebujú na svoje fungovanie a tréningy nemalé finančné prostriedky. Samotné bicykle nie sú vôbec lacná záležitosť, deti musia meniť veľkosti veľmi často. Klub sa rodičov snaží odbremeňovať aspoň tým, že organizuje rôzne sústredenia a pripravuje ich na preteky. Finančnú podporu od Slovanetu využijú na nákup materiálu a čiastočne na pokrytie nákladov na sústredenia, ktoré ich čakajú už na jeseň. V zime majú v pláne ísť do Tatier, aby boli dobre pripravení na novú sezónu.

Cyklisti vedia, že tréningy sa často nezaobídu bez problémov. Verme, že aj vďaka rôznym iniciatívam sa cyklisti budú cítiť na ceste bezpečnejšie. Do jednej takej sa zapojil aj klub CK EPIC Dohňany a pridal sa k propagácii, nech sú všetci účastníci cestnej premávky ohľaduplnejší. Minulý rok spustili aj menšiu kampaň na podporu 1,5-metrového odstupu pre cyklistov. Kvôli lepšej osvete nosia logo 1,5 m aj na svojich dresoch.

Viac informácii o klube nájdete tu: www.ckdohnany.sk

Galéria

Olympijský deň na Špeciálnej základnej škole v Jarovniciach

Príprava žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami pre reálny život a ich včlenenie sa do spoločnosti je hlavným cieľom Špeciálnej základnej školy v Jarovniciach. Na tejto základnej škole nájdete 100% žiakov rómskeho pôvodu, mentálne handicapované deti, ktoré pochádzajú z menej podnetného rodinného prostredia. O slabej motivácii rodinného zázemia hovorí aj fakt, že vyše 50% je v hmotnej núdzi.

Na jar v tomto roku nás oslovila Špeciálna ZŠ Jarovnica o pomoc a podporu pri organizácii Olympijského dňa pre žiakov ich školy.

Olympijský deň sa konal 10. júna 2022 a mal veľký úspech. Súčasťou tohto Olympijského dňa bola Olympijská hymna, zapálenie olympijského ohňa, rôzne aktivity a súťaže pre žiakov špeciálnej základnej školy, ktorí boli rozdelení do 8 stanovíšť. Na každom stanovišti mali pripravené aktivity a športové súťaže. Každé stanovište prešli žiaci zo všetkých tried. Traja najlepší z každej triedy na záver osláv Olympijského dňa boli odmenení diplomom, medailou a vecnou cenou.

Bolo nám potešením pod značkou Slovanet Impact podporiť práve týchto žiakov, ktorí majú radi športové aktivity, čerstvý vzduch a hlavne majú radosť z pohybu.

Letný tábor pre malých futbalistov

Denný futbalový tábor je určený pre deti z klubu FK Slovan Ivanka pri Dunaji. V tomto roku sme opätovne podporili klub pri organizácii denného tábora.

Denný tábor sa konal od 25.7. do 29.7.2022 v areáli futbalového klubu a bol určený deťom od 7 do 15 rokov. Deti v tábore boli zoradené do skupín v počte cca 10 detí, rozdelení podľa veku, pričom každá skupina mala spolu s trénerom svoju vlastnú farbu trička.

Program tábora bol pestrý. Každý deň deti pod vedením trénerov absolvovali rozcvičku a dve tréningové jednotky. Tieto aktivity dopĺňali aktivity ako stolové hry, futbalové kvízy, nohejbal, baseball, ale aj výlety na bicykloch do Vajnor (časť Bratislavy) a piatkové Olympijské hry a súťaže o zaujímavé ceny.

My v Slovanete sa zameriavame na výchovu a chceme deti viesť a podporovať k láske k športu.

Aj preto nás potešili fotky, ktoré sme obdržali z tohtoročného letného tábora.

Horolezec Peter Hámor

Popradčan Peter Hámor je jedným z najúspešnejších a najznámejších slovenských horolezcov. Okrem toho, že pôsobí ako skúsený horský sprievodca a inštruktor lezenia, ako jediný Slovák stál na všetkých štrnástich vrcholoch himalájskych osemtisícoviek.

HÁMOR

Horolezecká kariéra

Horolezectvu sa začal venovať v roku 1983 a už o tri roky na to sa mu podarilo vystúpiť na jeho prvý sedemtisícový vrchol. V roku 1998 sa dostal na najvyšší vrchol sveta Mount Everest a v nasledujúcich rokoch postupne stál na vrcholoch všetkých štrnástich „osemtisícoviek“. V roku 2017 zakončil túto púť výstupom na Dhaulágirí (8 167 m), čím dokončil tzv. Korunu Himalájí.

Okrem Ázie sa mu však, ako zatiaľ jedinému Slovákovi, podarilo dosiahnuť aj najvyššie vrcholy všetkých ostatných kontinentov. Taktiež drží slovenské prvenstvo v zdolaní osemtisícových vrcholov Annapurna v Nepále a Broad Peak na hranici Pakistanu a Číny.

V roku 2018 sa stal držiteľom Krištáľového krídla v kategórii šport a medzinárodný portál Explorersweb ho nedávno zaradil na 64. miesto vo svojom zozname 100 najlepších bádateľov sveta.

Ďalšie úspechy

Aj keď hory sú a vždy budú jeho večnou vášňou, horolezectvo nie je jedinou činnosťou, ktorej sa venuje. Spolu s manželkou Marikou už od roku 1993 pravidelne organizujú Medzinárodný festival horských filmov v rodnom Poprade. Od konca 90. rokov sa podieľal na tvorbe a realizácii televíznych relácií a adrenalínových súťaží pre najväčšie slovenské a české televízie.

V minulosti taktiež organizoval sprievodné programy pre rôzne kultúrne a športové podujatia (otváracie a záverečné ceremoniály, hudobné festivaly, koncerty, divadelné predstavenia…) a od roku 2000 sa venuje aj tvorbe teambuildingov, programov pre firemné akcie a taktiež pôsobí ako inštruktor a inšpiratívny rečník – a to nielen na tému horolezectva.

Galéria

Cieľov je veľa

Ani s blížiacou sa šesťdesiatkou však Peter neplánuje spomaliť. Momentálne sa už pripravuje na novú horolezeckú sezónu a na jar plánuje výstup na tretiu najvyššiu horu sveta Kančendžongu (8 586 m), ktorá leží na hranici Nepálu s Indiou. Všetko však bude závisieť od aktuálnej pandemickej situácie vo svete.

My v Slovanete mu držíme palce a už len dúfame, že aj najnovšie dobrodružstvo sa podarí na jednotku. Sme radi, že môžeme byť jeho súčasťou.